ZÁKLADY ÚSPĚSNÉHO BLOGOVÁNÍ

25. ledna 2018


Já myslím, že je ten pravý čas na článek. Musím přiznat, že mě moji sledující na Instagramu před pár týdny lehce demotivovali v tom, abych pravidelně dbala na nové psané příspěvky tady na blogu. A jak? Využila jsem ve stories ankety, zda máte raději články, nebo videa a výsledek byl pro mě dost překvapivý. Přibližně 85% bylo pro videa a jen zbylých 15% pro články. Tím pádem vzrostla moje motivace točit a být aktivní na YouTube, ale naopak klesla aktivita tady. Jenže mě došlo, že mě pouze točení dostává do stereotypu, psaní mi chybí a musím se naučit dávat energii současně do videí i blogu. Takže mě tu máte zpátky! 
Když jsem se tady po těch pár týdnech ocitla a koukala na obsah, všimla jsem si něčeho, co by mě když jsem začínala psát ani ve snu nenapadlo. Můj blog má za necelé tři roky 2 miliony zobrazení! To mě vážně nesmírně potěšilo a je to pro mě opravdová odměna za mou tvorbu pro vás. Děkuji za každou návštěvu a podporu! A doufám, že se společně dostaneme na další milion. Budu do toho dávat maximum svojí energie.

Když už můj blog oslavuje takový úspěch a taková čísla, napadlo mě, že bych se konečně mohla donutit k tomu, abych dala rady těm, co si blog touží založit. Upřímně už mě tohle téma na článek napadlo asi stokrát, ale vždycky jsem si řekla, že na to ještě nemám a nejsem zrovna člověk, který by v tomto mohl radit. Teď jsem názoru trochu jiného. Už jen díky tomu, že se mě na to v posledních měsících ptá hodně lidí. Kde jsi vzala tolik sledujících? Jak sis založila blog? Jak se o blog starat? A tak dále a tak dále.

První, na co se asi ptáte je to, kde si blog vůbec založit a jak si ho založit. Já osobně nejvíc preferuji blogger.com. Možná je to jen moje lenost a neochota zvykat si na nějaký jiný portál, kde si blog založit, ale tato možnost mi vždycky vyhovovala nejvíce. Největší výhodu vidím v tom, že Blogger mám už naučený a "v ruce". Díky tomu si sama doladím všechno co chci a nepotřebuji k tomu žádného odborníka. Dále mě hrozně baví jeho statistiky. Díky tomuto portálu víte, kolik máte návštěvnost, jestli klesá, nebo se zvyšuje, celkovou návštěvnost od vzniku blogu, počet pravidelných čtenářů a spoustu dalšího. Ze začátku to chce trpělivost, musíte si na web zvyknout a začít se v něm orientovat, ale po čase slouží vážně na jedničku a to je přesně i důvod, proč blog nikam jinam nestěhuji a jsem pořád věrná Bloggeru. 

Člověk si řekne, založím si blog, ale většinou vůbec netuší, co to obnáší a že ne vždycky je to tak easy, jak se možná zdá. Například pro samotný start a rozjezd blogu potřebujete pořádnou dávku motivace a trpělivosti. A můžu upřímně říct, že začátek je ta největší zkouška. Na světě existuje miliarda blogů. Obzvlášť v poslední době mi přijde, že píše opravdu každý a díky tomu je nesmírně těžké svůj blog nějak dostat mezi lidi a zaujmout. No a jak to tak bývá, když člověk nemá hned to, co očekává a nečte jeho první článek rovnou několik tisícovek lidí, tak najednou ztratí motivaci a trpělivost. Můj blog prvních několik měsíců četlo denně třeba 50 lidí. Maximálně. A už z toho jsem byla naprosto šťastná. Protože klíč je v tom, psát blog pro sebe. Blog a psaní pomáhá člověku utřídit si myšlenky, podělit se o ně, svěřit se. A pokud to nebudete brát takhle a vy sami z toho nebudete mít radost a potěšení, nebude to bavit ani vaše čtenáře. Dneska můj blog rozklikne po zveřejnění článku dokonce i 20 tisíc lidí. Ty čísla opravdu rostou, ale musíte mít trpělivost a radost z každé návštěvy, komentáře, či nového pravidelného čtenáře.


Kolikrát jsem od někoho slyšela, že chce blog jen kvůli spolupracím. Vždycky se jen usměju a v duchu si vzpomenu na moje blogerské začátky s různými spolupracemi. Když mi přišla první, absolutně jsem s tím nepočítala, že někdy něco podobného nastane a já budu mít takovou příležitost. A v tom je právě to kouzlo. Já to nikdy nedělala pro spolupráce. Ovšem časem se s blogem a vaší tvorbou můžete dostat do fáze, že se stanete inspirací a lidem chcete dávat i tipy na zajímavé produkty, které by je mohli oslovit. Proto i já se s některými firmami domluvím na spolupráci, získám produkty, o kterých vám můžu něco sdělit, říct nebo napsat můj názor na ně a sama si je vyzkoušet. Občas se setkám i s názorem, že lidi nemají rádi blogery, kteří sdílejí různé recenze a výrobky. Já jsem názoru takového, že když to blogeři nepřehání a opravdu nevezmou každou nesmyslnou spolupráci, která jim byla nabídnuta, tak na tom není nic špatného. Samozřejmě musíte počítat s tím, že čím víc máte čtenářů a návštěv blogu, tím kvalitnější máte příležitosti na spolupráce. Já sama jsem přestala sledovat hodně blogerek, které jsou schopné propagovat každou kravinu, ale zase toleruji takové, které se čas od času o něco podělí a dají lidem tipy. Upřímně i já se mezi tyto řadím. A doufám, že jednou budete i vy. Jen bych opět ráda připomněla, aby jste psali pro radost a ne kvůli tomu, že chcete spolupráce a produkty zadarmo. To se na blogování raději rovnou vykašlete, jelikož to vážně není taková sranda, jak se možná zdá.

Už tolikrát jsem rozklikla nějaký blog a vzápětí ho za sekundu vypla jen kvůli tomu, jak vypadal. Já vím, že daleko víc bych měla dát na obsah, ale co sté týká blogu je pro mě jeho desing vážně nesmírně důležitý a udělá to na mě celkový dojem. Naprosto toleruji, že se můj blog nemusí líbit každému, ale stojím si zatím, že je přehledný, jednoduchý, desing je v mém stylu a odpovídá i tématům o kterých píšu. A to je podle mě při volbě vzhledu číslo jedna. Zároveň, ale vím, že není třeba tak promakaný, jako u jiných blogerek, ale vzhled jsem si tvořila sama, byl to několika týdenní boj a jsem s ním spokojená už několik let. Občas změním jen logo, nebo nějaké detaily, ale jinak se držím základu, který jsem kdysi vytvořila. Je důležité, aby blog nějak barevně ladil, byl přehledný a hlavně jednoduchý. A co je pro mě asi to nejdůležitější je pozadí celého blogu. Opravdu nemám ráda, když vlezu na nějaký web a text nemůžu ani přečíst díky tomu, že je napsán na nějakém obrázkovém pozadí. Tohle jsou takové detaily, které mě ruší od toho, abych si v klidu na nějakém blogu přečetla článek a na blog se zase po čase vrátila. To samé platí i o kvalitě fotek. Pokud to s blogováním myslíte vážně, rozhodně bych investovala buď do pořádného mobilu, který bude dobře fotit, nebo rovnou do foťáku. Rozhodně to budou další plusové body, aby váš blog vypadal pro čtenáře atraktivněji.


Dalším nesmírně důležitým faktorem je propagace blogu. Rad k tomuto existuje milion, ale já mám něco, co vám zaručeně zvedne návštěvnost a váš blog ze začátku objeví více lidí. Založte si Instagram a rovnou i FB stránku blogu. Hrozně vám to ulehčí budoucnoust s blogem a jeho zviditelnění. Zároveň každý článek zkuste přidat právě na tyto sociální sítě a na FB existuje i hromada skupin, kde si vyberete téma, které koresponduje s tématem vašeho blogu a články můžete přidávat i tam. Dávejte si ovšem pozor na to, aby se vaše sociální sítě jmenovaly stejně jako blog, nebo alespoň obsahovaly vaše jméno plus název blogu. Lidem, kteří budou vaše stránky vyhledávat tím ulehčíte práci. 

A na závěr bych chtěla říct, aby jste přidávali na blog články pravidelně, vybrali si téma, které se vás týká a máte k němu co sdělit. Psali s láskou a s radostí a radovali se z malých pokroků. Ty mě dovedli až k tomu, kde jsem díky blogu teď. Blog je můj koníček, každodenní radost a jsem sama sobě nesmírně vděčná, že jsem se tenkrát rozhodla si blog založit. Snad vám článek pomohl a namotivoval vás k tomu, aby jste začali tvořit, psát a dělit se o svoje myšlenky, názory a postoje.

16 komentářů

 1. S designem blogu souhlasím. Nemám ráda přeplácané blogy a špatně čitelné stránky. V jednoduchosti je opravdu krása :) Přijde mi, že dneska existuje hrozně málo kvalitních blogů. A když už kvalitní jsou, tak autoři mnohdy zrovna moc často články nezveřejňují. Je to ohromná škoda a celkem mě to mrzí.

  OdpovědětVymazat
 2. Tohle je skvělý článek!
  Já mám hrozný problém s tím, jak jsem přelétavá. Bloguji už v podstatě osm let, ale blogů jsem měla alespoň deset, protože se mi mé výtvory po chvilce zase přestaly líbit... Myslím, že při blogování je nejdůležitější věcí konzistentnost, a ta mi chyběla.
  Se vším, co píšeš, souhlasím, akorát mám mnohem raději wordpress než blogger, který je dost omezující. Ale začínala jsem na blog.cz, což je úplně neporovnatelné. :D

  mihalcikova.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc! :)
   Tak to máme dost podobné. Taky jsem taková dřív byla, ale pak mi došlo, že je daleko lepší věnovat se jednomu webu na plno.

   Vymazat
 3. Blog už budu mít letos třetím rokem a musím říct, že s tebou naprosto souhlasím. Všechno je to o aktivitě a přehlednosti. Já osobně začínala se složitým názvem blogu i celkovému vzhledu. Shlédnutí jsem sice měla, ale určitě ne tolik jako třeba teď. Každé shlédnutí je pro mě něco, co ani neumím popsat. Vědět o tom, že si lidi něco, co vyšlo ze mě, čtou. Myslím si, že u tebe je ještě plus téma, kterým se zabýváš, protože v dnešní době je strašně moc lidí, co se zajímají o životní styl a celkově toto téma :) Článek je skvělý!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc, to jsem ráda, že máme stejný názor. :)
   A líbí se mi, jak to bereš. Je super mít takový přístup!

   Vymazat
 4. Určitě nedávej na anketu na instastories. Ne každý tvůj čtenář v tom stories hlasoval :). Jinak naprosto souhlasím se vším, cos napsala. Super článek. Člověk to musí dělat pro radost, jinak to nemá smysl.Taky jsem nedávno začala blogovat a mám ohromnou radost z každého návštěvníka. Já osobně používám WordPress a jsem naprosto spokojená. Určitě si tvé rady vezmu k srdci a kdo ví, třeba za pár let napíšu podobný článek jako ty! Díky za motivaci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě ty ankety baví a dost motivují, v tom, abych něco vytvořila. :) Takže v tom asi pokračovat budu, jen se nebudu ptát, zda lidi chtějí článek, nebo video. :D
   Děkuji moc za názor a držím palce v blogování.

   Vymazat
 5. Peti, úplně si pamatuju Tvoje začátky a předchozí blog. Zdá se mi to jako chvilka, co jsem na tebe poprvý v nějaké FB skupince narazila. Pamatuju si, jak ses snažila dostat se z PPP a jako pomocníka jsi měla ten předchozí blog. Pak sis ho najednou zrušila a po nějaké době jsem na tebe znovu narazila. Začínala jsi znovu, na novém blogu. Přečetla jsem každý Tvůj článek od začátku až do konce. Jsem na tebe fakt moc pyšná za to, co jsi dokázala. Tvůj e-book, youtube kanál, instagramy, hashtag #bojzanovetelo, tenhle blog a hlavně to, jak ses probojovala k tomu, jaká jsi teď. Že jsi to dokázala- dostala ses z PPP a děláš, co tě baví. Je to neskutečně úžasný.
  Moc ti gratuluju k 2KK na blogu a přeju Ti hodně štěstí do budoucna, seš boží,
  E.H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi zlatíčko. Je vážně úžasné, když mě někdo sleduje už od začátků. :) Vážím si toho a děkuji za krásný komentář, moc mě potěšil! :*

   Vymazat
 6. Moc fajn článek :) Je smutné, že míň lidí preferuje čtení blogu než koukání na video - já mám ráda obojí, oboje má svoje kouzlo, ale podle mě to trochu vypovídá i o lenosti lidech. Pravidelnost je podle mě to nejdůležitější, i když já mám co mluvit - těžko se mi to dodržuje. Na druhou stranu bych přidala ještě to, že pokud člověk neví, o čem napsat článek, ať se do toho příliš nenutí, to jde pak ta pravidelnost bokem. Mým problémem je to, že nápadů na články mám spoustu, ale hodně z nich je časově náročnějších a tak mi trvá než něco vydám, i když dobrá organizace času by udělala svoje. Gratuluju k 2 miliónům zobrazení, to je neuvěřitelný číslo, jen tak dál. Určitě je důležité psát blog, protože tě to baví a naplňuje a ne protože je to nějaká honba za produkty zdarma, já takové blogery osobně neznám, i když pár blogů přeplněných spoluprácemi si vybavit dokážu. Dřív jsem ani netušila, že firmy s blogery spoluprací, o to příjemnější je to překvapení, když je bloger za svoji práci oceněn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám na to stejný názor. Taky mi přijde, že v tom hraje roli lenost. :) Já mám taky spoustu témat na články v hlavě, nebo na videa. Ovšem mě vždycky odradí to, co všechno pro to musím udělat a kolik mě to bude stát času. Takže vždycky zvolím něco méně náročného. Ale v tom se musím polepšit. :)

   Vymazat
 7. Musím povedať že si to všetko krásne zhrnula. Súhlasím s každým bodom!! Blogovanie je pre mňa super vec. Síce mi to uberá veľa z môjho už tak veľmi biedneho voľného času ale nejak mi to nevadí. Baví ma to. Hlavne práca s fotkami.
  Pozývam teba a tvoje čitateľky na GIVEAWAY
  na mojom blogu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, jsem ráda, že to máme stejně. :)

   Vymazat
 8. Já mám blog už tři roky a prošla jsem si obdobím, kdy jsem psala co jsem nechtěla, obdobím pauzy s minimem článků atd. Sice nepotrebuji velikánskou návštěvnost, ale několik stálých čtenářů bych mít chtěla. A co se vzhledu týče, snažím se, aby byl blog přehledný, ale nedokážu to až tak posoudit.
  Skvěle napsáno!

  OdpovědětVymazat
 9. Když se nad tím zamyslím, tak svůj první blog jsem si založila někdy v roce 2006. To znamená, že už brouzdám tímhle "světem" více, než deset let. Teprve před necelým rokem jsem se ale hecla a přešla jsem na vlastní doménu, začala pracovat s Wordpressem. Také dělám konečně jen to, co chci opravu já. Na starém blogu jsem psala hlavně články, o kterých jsem věděla, že budou čtené. Teď se věnuji knihám, protože je to něco, co mě baví a naplňuje. A i když si můžu nechat zdát o návštěvnosti, jakou jsem mívala dřív na starém blogu, za obsahem webu si mnohem víc stojím a jsem spokojenější. Je to práce, která mě naplňuje, prostředí, které mi vyhovuje a to je hlavní.
  Jinak doufám, že články tě neomrzí, pro mě jsou mnohem zábavnější, než videa :)

  OdpovědětVymazat

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥