ZAČNI JEDNOU PRO VŽDY

14. března 2017


Tento článek je určený hlavně pro začátečníky. Ať už pro ty, kteří začali poprvé, chtějí začít, nebo pro ty, kteří začínají neustále dokola a nemůžou najet na tu správnou cestu. Co se mě týče, nových začátků jsem podstoupila za svých 20 let žití nejméně milion a to hlavně v období přejídání, kdy jsem prostě nemohla najít tu správnou cestu ven. Dneska bych Vám chtěla poradit, jak začít, jak najet na nový režim, kde začít a hlavně jak u toho vydržet.


Fitka už jsou prázdnější, než byly v lednu, kdy se skoro každý pustil po hlavě do novoročního předsevzetí, něco se svým tělem a životním stylem udělat. Hodně lidí totiž najelo na tak moc přísný a tvrdý režim, že už to dávno vzdali a raději zůstali ve svém komfortnějším stylu života. A já bych byla hrozně ráda, kdybych pomohla dneska alespoň jednomu člověku, který trpí tím, že neustále začíná dokola, vzdává se, nebo začátky pořád odkládá.


Ze své zkušenosti můžu říct, že čím víc do toho půjdete na 100%, tím dřív se na to vykašlete. Člověk, který není zvyklý na pohyb, přes den sní cokoliv co najde a nikdy se nezajímal o zdravý životní styl ... ten se přece nemůže stát přes noc úplně někým jiným. Proto většina lidí skončí se svým novým režimem stejně tak rychle, jako začali. 
Na mém životním stylu miluji ty malé krůčky, které dělám. Zbožňuji to, že zvládnu to, co jsem včera nezvládla, že se neustále někam posouvám a snažím se být den ode dne lepší. A to je přesně ono!

Pokud Váš denní režim neobsahuje momentálně vůbec žádné pohybové aktivity a Váš jídelníček naposled obsahoval něco zdravého, když jste byli malý a maminka do Vás cpala zeleninu, musíte do změny jít pomalinku a postupně. Většina lidí dělá jednu obrovskou chybu. Řeknou si, že začínají od nějakého dne, v hlavě si naplánují, jak krásně to bude fungovat, jaké budou mít výsledky za 14 dní a jak to půjde krásně a rychle po másle. Né všichni samozřejmě. Někdo má už předem noční můru z toho, jak zas se sebou bude muset něco dělat. Ale to jsou nejčastěji právě ti, kteří už to několikrát vzdali kvůli přísnosti jejich nového režimu. Už mají předem strach, že to zase nevydrží a zklamou sami sebe.


Jsme prostě takový. Když chceme změnu, tak už pořádnou. Nejsme přeci žádní troškaři. Chceme změnit životní styl od základů a udělat progress, jakej svět ještě neviděl a to nejlépe během co nejkratší doby. A proto máme tendenci hnát to do extrémů a nejít na změnu pozvolna. A teď bych Vám dala takovej menší návod na to, jak tuhle mojí radu převést do reálného začátku s novým životním stylem.

Začneme u jídelníčku, protože přeci jenom, ten dělá problém jak začátečníkům, tak občas i těm zkušenějším. Nebudu Vám tu radit, co jíst a nejíst, ale chci se zaměřit na tu psychickou stránku změny Vašeho jídelníčku. Každý jsme jiný, každý máme jiné chutě, jiné oblíbené jídlo a i jiné, které nemůžeme ani cítit, aniž by se nám neudělalo šoufl. Uvedeme si tu teď nějaký smyšlený, ale konkrétnější příklad, aby jste pochopili, jak to myslím. 

Teď si představte například mě, jako trošku někoho jiného. Někoho, kdo nejí zdravě. Jako někoho, kdo přes den většinou nestíhá jíst. Dejme tomu, že ani nesnídám, přes den schramstnu nějaký dva koláče z pekárny po cestě do práce, pak si dám dvě kafe s mlékem a cukrem, večer přijdu domů a sním večeři, kterou jsem si donesla z restaurace. Protože jsem celý den hladověla a nejedla, honí mě mlsná. Hrozná! Proto večeři nakonec zajím sušenkami, zmrzlinou a raději letím spát, protože mě zase hryzá svědomí. Přes den jsem ještě vypila džus a dala jsem si kousek oblíbený čokolády, bez který si nedokážu svůj den ani představit. Máte to? No a teď si vezměte, že se jednoho dne rozhodnu se sebou něco udělat. Bude to nejspíš znamenat to, že budu muset překopat celý můj jídelníček, protože Vy i já si asi myslíme to stejné. Nejím zdravě, ani pravidelně a všude píšou, jak je to hrozně pro zhubnutí důležitý. Řeknu si teda, že od zítra začínám!

Ano, hodně lidí začíná právě takhle. Nějak podobně vypadá jejich denní režim, co se týká jídla. Samozřejmě se liší potraviny, někdo jí víc, někdo méně, ale důležitý je to, že to nemá se zdravým režimem nic společného. A když začne takový člověk se sebou něco dělat, jak si asi nastaví nový jídelníček? Troufám si říct, že z 99ti % dost přísně a možná až extrémně. Zhubnout znamená pro většinu lidí jíst jen zeleninu, pít vodu a tím to hasne. Ale hlavně to znamená vzdát se sladkostí, dobrůtek a většinou i oblíbeného jídla. Takže vlastně konec světa! 

Ale oni to obětují, mají totiž vidinu toho, že zhubnou a budou v létě na koupáku za hvězdy. Smutný a zároveň logický je to, že většina lidí to vydrží pár dní, týden, dva ... ve výjimečných případech měsíc a pak najedou na svůj starý režim, protože ten jejich nový se prostě nedá vydržet. Museli se totiž vzdát úplně všeho, museli zahodit i to svoje oblíbený jídlo, furt měli hlad, honila je mlsná a hlavně zjistili to, že když si něco zakážou, najednou to chtějí ještě milionkrát víc. Najednou jakoby ta čokoláda řvala : Pojď, vem si mě, kousni si! :D Nakonec to nevydrželi, dali si jednu kostičku, pak druhou, třetí a se slovy a myšlenkami, že na to kašlou a že to za to nestojí, poslali celý snažení do kytek. A tento nový začátek se může opakovat pořád a pořád dokola. Někdo čeká na nový pondělí. měsíc a někdo až na nový rok.


Teď si k té první představě o mě ještě domyslete to, že nejím zdravě, ale ani se nehýbu. Mám sedavou práci, můj největší pohyb je jít kolem baráku se psem a nenávidím běh. To samozřejmě chci taky změnit. V práci sice zůstanu, ale se psem si naplánuji každý den hodinovou procházku a večer si dám každý den běh. Sice ho nenávidím, ale prý se po něm hubne. V práci jsem to dala. Procházka taky proběhla. I když spíš pes venčil mě, protože já sotva kvůli hladu chodila. No a večer se konal běh. Uběhla jsem asi 300m a pak jsem se vrátila domů s tím, že to není nic pro mě. Nejde mi to a je mi z toho zle. Druhý den už se procházka se psem snížila jen na půl hodiny a běh jsem vyměnila za sklapovačky při sledování oblíbeného seriálu. Třetí den jsem přišla unavená z práce a hlásili déšť, tak jsem to nechtěla pokoušet. Unavená jsem sice nebyla, ale snažila jsem si to vsugerovat, abych prostě nemusela jít běhat. Protože mě to tak strašně nebaví!

Tak tohle byl příklad toho, jak to často dopadá u těch, kteří si nařídí nějaký pohyb. Nařídí si něco, jen z důvodu toho, aby se hublo a je jim úplně jedno, že je to nebaví, nebo že to dokonce nesnáší. Postupem času se začnou z pohybu vymlouvat, budou hledat důvody, proč nemůžou jít cvičit a nakonec to odezní a už se k tomu nevrátí. Další varianta je ta, že si nastaví cvičební plán moc přísně. Tři hodiny cvičení, dvě hodiny běhu, dvoufázový trénink. Když už, tak už. :D Chyba! Obrovská chyba! 


Dnešním článkem chci říct, že je to normální. Stalo se mi to už milionkrát a myslím, že se něco podobného stalo milionkrát i Vám. Z vlastní zkušenosti vím, že neustálé nové začátky člověka opravdu vyšťavují a berou mu sebevědomí a dobrou náladu, protože když to vzdá, jako by zklamal sám sebe. Ale úplně zbytečně, protože vydržet u toho je mnohem snadnější, než si myslíte. Nejlepší možná varianta toho, jak začít je ta, aby jste začali pozvolna a pomalinku si zvykali. Nový životní styl není o tom, aby jste se ochuzovali o dobrý jídlo, který máte rádi a cvičili něco, co Vás nebaví a nenaplňuje. Nový a zdravější životní styl je o tom, aby jste se s ním postupně seznámili a zamilovali si ho. Ty jo! Teď mě napadl hrozně super příklad. :D Holky, to máte to stejný, jako s chlapem. :D Když se s někým seznámíte a hned skočíte do vztahu, je možný že brzo zjistíte, že si s ním nerozumíte a vykašlete se na něj. Zatímco, když se s někým seznámíte, vztah nějaký čas budujete, poznáváte se. Pak je daleko jistější, že ve vztahu s ním budete spokojený a jen tak ho k vodě nepustíte, protože budete vědět do čeho jdete. :) A tak to je i s novým životním stylem. :D

Nejste zvyklý jíst pravidelně a jíte třeba jen dvakrát denně? Přidejte jednu malou porci jídla navíc a zvykněte si na ni. Další týden můžete přidat na velikosti a pak se nakonec dostanete i k pěti porcím jídla denně. Jíte moc sladkého? Řekněte si, že vždycky jednou týdně si dáte Vaši oblíbenou dobrotu. Budete se na ni těšit a psychicky Vás to uklidní. Mnohem lepší, než kdyby jste si řekli, že si ji už nikdy nedáte. Máte problém s pitným režimem? Zaměřte se na to jako první. Nejste zvyklý na pohyb, začněte klidně na 20ti minutách párkrát do týdne. Ideální je třeba po týdnu přidávat nové návyky. První týden například hlídat pitný režim a až si na to zvyknete, tak přidat třeba jednu porci jídla navíc. Další týden přidat i trošku pohybu a učit svoje tělo novému způsobu fungování. Pomalu ale jistě začít přeprogramovávat svoji hlavu, ale i svoje tělo a uvidíte, že to bude fungovat. Nezapomeňte, že jsou to ty malý krůčky, který Vás neustále posouvají dál a budují Vaši novou cestu, tak to nezdávejte a bojujte! :)

17 komentářů

 1. Tak tento článek nemá chybku, dokonale napsané :) Perfektní popsání mé situace :D Jakoby to bylo celé o mě? :D Akorát tedy s tím, že já už jsem na správné cestě! konečně :) Popohnali mě tvá cvičební a motivační videa :)

  OdpovědětVymazat
 2. Článek je skvělý. Přesně takhle to mám. Už několikrát jsem začala a zase rychle skončila. Nejdýl mi to vydrželo asi rok, pak jsem to sprostě vzdala. Chci začít znovu a pomalu, zlehka. Doufám, že to tentokrát půjde.
  PS: Líbí se mi tvůj příklad se vztahem :D

  Péťo, děkuju za tvou činnost, za tvé psaní. Je to moc fajn a jsem ráda, že jsi!

  OdpovědětVymazat
 3. No tak po mých nekonečných "začátcích" se snad konečně dostanu k tomu, abych se povznesla. :D Vždycky nakonec skončím u toho, že moje postava přece není až tak hrozná a bla bla bla...
  Potřebovala bych poradit-vážně nemám ráda běh. Je mi to nepříjemný, navíc neumím dejchat, po 100 metrech mám křeče a nemůžu se ani hnout. Co s tím? Posledně jsem si spustila migrénu, když jsem šla běhat...
  Děkuju. ♥

  OdpovědětVymazat
 4. Úžasně napsané. Zažila jsem několik takovýchto "pádů" a jediné, co mi to přineslo, byla deprese :D. Snažím se teď pomalu dál dostávat do zdravého stravování a ty jsi mi tímto článkem ukázala cestu, protože už konečně vidím ty moje předchozí chyby.
  Peti, děkuji ti za tento blog a za tvou skupinu na fb, protože to mě pohání dál a nutí mě se nevzdávat :)

  OdpovědětVymazat
 5. Jé to byl fakt bezva článek, je napsaný takovým fajn stylem :D Příklad s chlapama - nejlepší! :D Jsem si jistá, že někomu určitě pomůže :) Rozhodně pokračuj, Péťo, jsi inspirací pro hodně slečen :) Každou chvíli teď čtu na vinted, že někdo cvičí podle tvých videí :) Už jsi to dotáhla dost daleko a bezpochyby to dotáhneš ještě dál! :)

  OdpovědětVymazat
 6. jako tohle je jak kdyby jsi mi viděla do hlavy taky patřím mezi ty co si myslí že výsledek ude znát už po měsíci .. já u toho vyrdžím den dva a pak zas nic řeknu si že začnu zítra , druhý den si řeknu že jsem moc unavená a takhle to je pořád do kola ... a ani nevím jestli se to někdy změní i když tento článek je moc hezký pro mě bohužel jen něco co je napsané ale v mojí hlavě se to těžko mění :( tím tě nechci urazit spíš nevím co s tím

  OdpovědětVymazat
 7. Jsi užásná a jako by jsi psala i o mě :( Ale jak říkáš,pomalu a hlavně holky ať nás to baví a ne nudí nebo strašně vadí...Každý si musíme najít co vyhovuje nám,ne že se někde píše ,že musíme běhat a nás běh přitom vůbec nebaví a proto to vzdáme..atd...Diký za tvoje články!!! ❤️

  OdpovědětVymazat
 8. Tak článek je naprosto super☺☺ Myslim,ze jsi popsala 100% nejlepsi zpusob jak začít zdravý životní styl,jednoduché,pritom to spoustu lidi ani nenapadne,jsi skvela,a tve clanky ctu rada ❤ a jeste radsi koukam na videa☺

  OdpovědětVymazat
 9. Uzasne uplne ma to nabudilo mam velky problem od odvikania si od sladkeho ale vemi velky za den ziem aj 3keksy a nejake cukriky aj ked niesom hladna a teraz skusim pomaly velmi pomaly odoberat tento clanok si budem cotat stale dookola aby som ostala stale motivovana sama sebou aj clankom dakujem doslo mi ze vela veci aj ja zacinam pomaly napriklad chcem byt viac ohybnejsia aby som urobila rostep atd a nemozem hned to urobit inak by som si dotrhala vezy dakujem este raz za motivaciu a ak si si to cele precitala tak este raz obrovske dakujem

  OdpovědětVymazat
 10. Asi i mám konečně pořádnou radu co a jak. :). Hlavně jsem se zamilovala do motivujícího citátu, který jsi mi nyní potvrdila...
  Začni tím co je nezbytné,
  pak pokračuj tím co je možné,
  a nakonec zjistíš,
  že dokážeš nemožné!
  Moc Ti Péťo děkuji.. Vždy dokážeš pomoci a zlepšit náladu. :)❤

  OdpovědětVymazat
 11. ❤❤❤❤ jsi skvělá.. jako vždy úžasný článek.. moc ti fandím!! ☺

  OdpovědětVymazat
 12. Tvůj blog mi vždycky hrozně zvedne náladu. ♥ .. I já patřím mezi věčné začátečníky, ale tento článek mi dost dal. Hlavně tedy víru v sebe a v to, že tentokrát už to zvládnu. Děkuju! ♥

  OdpovědětVymazat
 13. Teda Péťo, vždycky jsem si tě všímala spíš na instagramu, kde jsem tě obdivovala, a až dneska jsem se dostala i k tobě na blog. Po přečtení tohohle článku mě tak moc zahřálo u srdíčka a vyvolalo mi to úsměv na tváři, až jsem z toho sama překvapená, tuplem vzhledem k náladě, se kterou jsem se vzbudila. :)
  Myslím, že tenhle článek by si měl přečíst každý začátečník, ale i pokročilý - zkrátka každý, kdo změnil přístup k životu.
  Díky ti za něj!

  OdpovědětVymazat
 14. Ahoj :) Obvykle články nekomentuju, ale teď musím :) Sleduji tě už nějakou dobu, především na instagramu a youtube, ale i články si ráda přečtu a tento mě naprosto dostal :) Vystihla si to přesně a krásně napsala (ne že by to tedy byl zrovna můj případ, ale sedí to). Takže klobouk dolů a palec nahoru! Piš rozhodně dál, jsi pro nás výborná motivace a děláš to perfektně :) A když už jsem se rozhodla konečně něco okomentovat, tak přidám i pochvalu za video o záchvatovým přejídání, to je můj problém a moc mi video pomohlo :) Díky za to co děláš! :)

  OdpovědětVymazat
 15. Úžasný článek! Je mi 13 a poprvé jsem se cvičením začala asi kolem desátého roku. Zakázala jsem si sladkosti, sladké pití (kofola, pepsi, mirinda...) a snažila jsem se cvičit. Každý letní večer jsem chodila se psem běhat. Vydrželo mi to asi 3 dny. Byla jsem ze sebe extra sklamaná a nenáviděla jsem se za to. Po pár letech (12) jsem to zkusila znovu. Úplně stejně... Dopadlo to taky stejně. Potom jsem na YT našla tvé video. To, ve kterém jsi radila, jak začít. Postupně jsem se přemlouvala k tomu, abych si přečela něco na tvém blogu, ale čtení mě moc nebavilo. Dneska jsem si přečetla tvůj druhý článek a jsem nadšená! :D Jsi úžasná a od pondělí (jo, zase to odkládám... :( :D) si začnu hlídat svůj pitný režim. Doufám, že se zase nesklamu, ale pochybuju. Moc chci začít se zdravým životním stylem a myslím, že s tvýmy radami a recepty na takový mňamky to nebude zas tak složité. Mockrát děkuju a držím palce ;)

  OdpovědětVymazat
 16. Krásně napsané! Když nebudeme vnímat ty malé krůčky, které jsou nesmírně důležité,protože nás posouvají dál, a budeme to pořád brát jako cesta k hubnutí a ne zdravý životní styl, dlouho to stejně nevydržíme. Lidi si neužívají ty změny, malé ale jsou tam. Jeden den uběhnu pul km a další den třeba o dalších 200 m dal.😊 To je na tom to úžasného.

  OdpovědětVymazat
 17. Odcvičila jsem Jillian a mé cvičící a zdravé období nějak opadlo, ale po přečtení článku jsem se rozhodla nezahodit to úplně a začala jsem běhat :) díky ;)

  www.double-claire.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥