VEGAN. // týden na rostlinné stravě

8. února 2020

Vlastně jsem chtěla psát o tom, jaký byl můj vegan týden, ale spíš se chci celkově věnovat veganství jako takovému. Hodně se mi stává, že když mě někdo najde na Instagramu během posledních pár měsíců, automaticky mě zařadí do škatulky veganů, nebo alespoň vegetariánů. Mě to nevadí samozřejmě. A i vím, proč tomu tak je. Jím totiž hlavně rostlinně a sdílím to i s vámi. Dost se toho u mě co se týká stravy změnilo a řekla bych, že se moje stravovací návyky posunuly daleko lepším směrem, než kde byly třeba před rokem.


Vegan týden byla taková moje challenge ještě s jedním človíčkem, do které jsme se hecli navzájem. Od pondělí do pondělí jsme jedli jen vegansky a upřímně? Skoro mi nechybělo.
Moje největší obava byla z vajíček, které jsem předtím jedla skoro každý den, používala jsem na pečení. Prostě miluji míchaná s čerstvým pečivem a zeleninou!
Ale překvapivě jsem to dala úplně s přehledem a na vajíčka jsem si vzpomněla jen při pečení, kdy jsem laborovala nad tím, jak udělat těsto, aby mi drželo pohromadě. Nakonec jsem to vždycky vyřešila rozmačkaným banánem, který konzistenci těsta zachránil na výbornou. Proto jsem i vám na blog přidala hromadu zdravého pečení, protože ani já jsem nevěřila, že lze upéct něco tak moc výborného a přitom vegan. Pár receptů mám ještě schovaných, takže vám je určitě přidám co nejdříve.
Když už se bavíme o těch vajíčkách, vegani na to mají takovou vychytávku. Jmenuje se to černá sůl, která svou chutí připomíná vajíčka. Já si sice vegan vajíčka nedělala, protože jsem jedla Tofu až až, ale je to úplně easy recept. Jen rozmačkáte vidličkou přírodní Tofu bez příchutě, přihodíte Kurkumu (kvůli barvě), klidně cibulku a nakonec právě černou sůl. Já jsem ji vyžebrala od mé kamarádky Andy, která je právě veganka, protože jsem ji nemohla nikde sehnat. Ovšem po ochutnání jsem na ni neměla ani moc chuť. :D Jako vajíčka to připomíná, ale tak nějak zvláštně a asi bych si na to musela zvyknout. Proto jsem raději zvolila variantu, kdy jsem si rozmačkala na chlebík avokádo a zasypala jsem to právě trochou černé soli. A to bylo fakt výborné!Byla jsem celkem vykulená z toho, že jsem neměla vůbec hlad a jedla jsem pořád stejný počet porcí přes den jako normálně. Ale řekla bych, že jídla jsem měla daleko více barevná, zkoušela jsem nové kombinace a jedla hromadu luštěnin. No a s tím se pojí největší problém, který jsem měla. Řekla bych, že jsem zvyklá jíst zdravě, ale jakmile jsem jedla jen vegansky, byla jsem jen balón. A opravdu mi bylo hrozně nepříjemně, protože jsem sotva zapnula kalhoty! :D Ale když jsem to probírala s Andy, tak mi řekla, že si tělo zvykne, že to chce prostě delší dobu a tělo si na takový příjem vlákniny navykne. Což mi přijde logické a věřím tomu. Jen jsem k vám chtěla být upřímná a říct vám, že pokud tento týden zkusíte stejně jako já, musíte s tím ze začátku počítat. Ale furt si myslím, že je to jen malá nevýhoda proti hromadě výhod.Nechci aby tenhle článek vyzněl jako nabádání k veganství, to vůbec. Ať si každý jí, jak jen chce. Ale musím říct, že jsem se cítila skvěle. Možná právě proto, že to byl jen týden. Ovšem já i tak volím, když je možnost, raději rostlinné varianty potravin, takže jsem to zvládala celkem dobře. Hodně mě překvapilo, jak je těžké číst všechny ty etikety, jestli je daná potravina vegan. Začala jsem to dělat ve chvíli, kdy jsem narazila na mraženou zeleninu, v které byla laktóza, což by mě vážně nenapadlo. Ke konci týdne jsme se už jen tlemili tomu, jak absolutně netušíme zda jsou vegan i běžné věci, u kterých je to úplně jasné. Například pivo! :D Ale byli jsme už trochu mimo z toho čtení etiket, A já začala o sto procent více cenit vegan štítky na potravinách. Protože to opravdu ušetří hodně energie a času.


Musím říct, že jsem byla daleko více nápaditá na vaření a měla jsem pořád inspiraci. Vždycky jsem si zadala na Pinterestu "vegan healthy food" a ukázalo se mi mraky nových receptů a kombinací. Dost často jsem jedla prostě jen batáty, papriku, cuketu, cizrnu a žampiony s Temphem. Všechno jsem to hodila do trouby a během půl hodinky jsem měla nejlepší jídlo. K tomu jsem si dala ještě nějaký Hummus a salátek. Ale rozhodně si nemyslete, že jsem jedla jen to. Například taková avokádovo-špenátová omáčka, nebo dýňová polévka, to byla taky bašta!


Pokud bydlíte v Praze, tak vám chci doporučit tři úžasná místa, kam prostě musíte zajít. A obzvlášť pokud milujete Hummus stejně, jako já. První je The Hummus Bar, což je kousek od Václaváku. Nejenom, že jsme si zamilovali ten interiér, ale bože to jídlo? Dala jsem si domácí natural Hummus s batátovými hranolky a pita chlebem. Upřímně? V životě jsem neměla lepší Hummus. Jediné co mi vadilo bylo to, že jsem to nezvládla ani sníst, jak to byla velká porce. :D Což by mě nikdy předtím u této kombinace jídla nenapadlo, protože to vážně miluju! Zároveň tam byla hrozně milá obsluha a celkově to místo na nás působilo fakt úžasně, rozhodně jsme tam nebyli naposledy.
Další tip je na bistro Paprika, což je na podobný styl jako The Hummus Bar, akorát je to fakt mini a mají prý dost často plno, tak si raději rezervujte místo a nebo počítejte s tím, že si to vezmete někam s sebou. Tohle bistro je kousek od I.P. Pavlova a bože! To je tak dobrý.
Poslední můj tip už není na Hummus, ale zde najdete i vegan guláš nebo svíčkovou! :D Což mě teda vůbec neláká, ale vím, že spoustu lidí to tam táhne. Jde o restauraci Maintrea, která se nachází pár metrů od Staromáku. Hrozně příjemné, domácí prostředí s roztomilým designem a milou obsluhou. Já jsem si dala vegan Asii se Seitanem a rýží. Seitan jsem nikdy předtím neměla, ale bylo to skvělý a mohu zase jen a jen doporučit!


Dokument, který mě hodně namotivoval se do tohoto pustit se jmenuje "The Game Changers" a najdete ho na Netflixu. Je to celé právě o veganství a vrcholových sportovcích. Je tam například vzpěrač, kterému bych vážně netipla, že se stravuje jen rostlinně. A celkově je to hodně motivační a věřím, že to spoustě lidem, kteří mají o veganství předsudky, změní pohled na nějaké věci. Takže se určitě podívejte i pokud vegani nejste, je to opravdu zajímavé a člověk se dozví nové informace.


Celkově bych to shrnula jako úspěšnou výzvu, která vlastně ani tak výzvou nebyla. Neměla jsem s tím absolutně žádný větší problém a šlo to samo. Už je to skoro měsíc, co jsem neměla maso a tohle všechno mě namotivovalo v tom, abych dál pokračovala. Nechci se škatulkovat, takže veganka asi nikdy nebudu, ovšem něco na tom vážně je a bavilo mě to. Proto očekávejte více vegan tipů na jídla, občas i nějaký ten článek na tohle téma a určitě to taky zkuste. Hlídejte si ale příjem bílkovin a zdravých tuků, které jsou nesmírně důležité při dodržování této stravy. Vždycky raději volím rostlinnou variantu potraviny, ale například vajíček se zbavovat nechci. Kupuji z volného výběhu BIO vajíčka a nevidím na tom nic tak hrozného. Už je sice nejím každý den, ale občas si míchaná vajíčka prostě dopřeji. Jím daleko více zeleniny, luštěnin. Zkusila jsem nové recepty, restaurace. A bylo to vážně super. Hodnotím to kladně, pozitivně a určitě se do toho zase pustím znovu!

Jo a abych nezapomněla. Nedávejte si v kavárnách kafe s ovesným mlékem, je to hrozně kyselý a prostě bleee! :DD


2 komentáře

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥