PROKRASTINACE : Jak přestat odkládat?

27. března 2019


Kolikrát jsem si říkala, že s tím musím bojovat. Říkala jsem si, že musím porazit sama sebe, abych konečně začala žít naplno. Jenže ty myšlenky, výmluvy a úzkosti mě svazovaly den ode dne víc. Byla jsem nerozhodná, co vlastně chci a co nechci. Nedokázala jsem se odpíchnout z bodu A a makat na tom, abych se dostala tam, kam chci, do bodu B. Nikomu jsem to neříkala. Chtěla jsem si to srovnat sama v sobě. Chtěla jsem, aby mi konečně došlo, že pokud s tím něco neudělám, život mi bude protékat mezi prsty. Protože nevím jak vám, ale mě připadá, že ten čas letí čím dál rychleji. Něco odkládám jen na zítra a najednou je o 14 dní později a já to pořád neudělala. Mám tolik možností, nad čím bych mohla pracovat, že akorát přemýšlím nad všemi variantami a neděám přitom vůbec nic. Jen mi v hlavě neustále vrtá, jestli je tohle dobrá cesta a tamto dobrý směr. 
Prokrastinace. To je to moderní slovo, kterým lidé začali označovat chorobné odkládání věcí, problémů a aktivit. Neřekla bych, že jsem s tím měla někdy vyloženě problém a nemohla bych z toho ven, ale nějaké ty příznaky mě v poslední době přemohly. Nevím jestli to byl třeba strach z neznáma, protože jsem si dávala úkoly, které pro mě byly nové a nechtěla jsem ze sebe být zklamaná. Nebo to byla třeba vážně jenom lenost. Důležité je ale to, že jsem se prokrastinování postavila a řekla jsem si - DOST! Budu pracovat na sobě, na svých snech, práci a na tom, abych byla produktivní a tím pádem i víc šťastnější. Protože řekněme si na rovinu, kdo by byl se sebou spokojený, když všechny svoje starosti sbírá do imaginárního batůžku a nese je s sebou dál, místo toho aby se jich zbavil rovnou, když přijdou?
Zabojovala jsem a i když to bylo první chvilky dost těžké a občas jsem měla i pocit, že slyším, jak si uvnitř mě povídají dvě odlišné části, stálo to za to. Cítila jsem se, jako kdybych byla rozdělená na dvě poloviny a jedna to chtěla hrozně moc udělat, ale druhá ji bránila a stahovala ji víc a víc do nic nedělání. Těžko říct, jestli mě teď chápete, ale řekla bych, že to sami znáte. Ráda bych vám dala moje tipy a triky k tomu, jak si zlepšit produktivitu a jak konečně přestat prokrastinovat. Protože mě tyhle body strašně moc pomohly a věřím, že vás alespoň malinko namotivuji.


TO-DO LIST

Koupila jsem si svůj asi miliontý diář. Tentokrát je ale rozdíl v tom, že ho vážně používám. Den předem, nebo ráno si napíšu seznam věcí, které chci udělat a které mě posunou následující den o kus dál. Myslela jsem si, že to bude na tom to nejtěžší, ale daleko těžší je to, vzít diář a opravdu se každý den podívat, co mám udělat. Prostě na to nezapomínat a dbát na to. Proto bych vám doporučila mít diář vždycky na nějakém místě, kde bude vidět. Nestrkala bych ho do nočního stolku, ale raději bych ho dala na něj. Člověk má pak diář hned po ránu u sebe a po přečtení/napsání to-do listu si může uvědomit, jak si den poskládá a kolik toho má udělat. Je to těžké, nebudu říkat, že ne. Ale stojí to za to, protože díky seznamu stihnu asi o 99% více věcí, které mají smysl, než abych dělala něco, co dělat nemusím. Přitom bych ty podstatné věci jen sbírala do "baťůžku". Já používám diář ze Stradivoriusu, který jsem koupila někdy v únoru z 50% slevou a pokud chceš taky stylový a přehledný diář, mrkni na jejich nabídku.

UDĚLEJ TO HNED

Místo toho, abych si problémy tahala před sebou a mě se víc a víc nechtělo je dělat, si řeknu, něco jako buď teď, nebo nikdy. Lepší je vyřešit všechno hned, než se tím svazovat a stresovat ještě pár dnů, nebo týdnů. A to úplně zbytečně. Není prostě lepší zatnout zuby, udělat něco, do čeho se nám extra nechce a pak mít klid? S největší pravděpodobností stejně zjistíte, že to nebylo nakonec tak hrozné, jak jste si mysleli. A pocítíte úlevu, když zjistíte, že to můžete pustit z hlavy a zase jen myslet na svoje radosti.

SROVNEJ SI PRIORITY

Taky občas raději děláte všechno ostatní, než to, co skutečně máte dělat? Když přijde nějaký problém, nebo něco, co se mi nechce, najednou extistuje nejmíň pět tisíc aktivit, které bych mohla dělat místo toho, abych řešila to, co je podstatné. Je vážně super, srovnat si priority a ujasnit si, co je skutečně důležité. Můžete si například to-do list označit podle číslic, aby jste viděli, co musíte udělat jako první a co je méně důležité, tím třeba skončit. Řekla bych, že tohle je hlavně pro úplné začátečníky a ty největší prokrastinátory, ale je to hrozně efektivní pomůcka. Najednou vám bude připada zbytečné sedět u Instagramu, když máte udělat něco, co vás v práci, nebo celkově životě, může posunout o velký kus dál. 

10 komentářů

 1. Moc krásně napsaný článek ��

  OdpovědětVymazat
 2. Ahojky, Péťo�� Moc hezky napsaný článek, úplně mi bral slova a četl se jedním dechem�� Děkuji za užitečné tipy, jsem moc ráda, že jsi zpět ��

  OdpovědětVymazat
 3. článek akorát aktuální pro mě!!

  OdpovědětVymazat
 4. Dekuji, vyzkousim ..
  Presne jak kdybych to byla ja v tom clanku

  OdpovědětVymazat
 5. Ty jsi tak šikovná slečna Péťo🌸 já jsem přesně na tohle hrozná, lenoch co se věčně přistihne u krávovin,ale důležitý věci okecá jen aby nemusel, mám problém chodit ven a zařizovat, pošta banka lékaři, je mi 20, jsem maminka ročního kloučka, takže mě ten dospěláckej život dává setsakra zabrat, ještě mám co dělat😁✌ tobě přeji mnoho úspěchů, cením si tě💖

  OdpovědětVymazat
 6. ahoj Peti, chtěla jsem Tě poprosit, jestli bys mi nenapsala, odkud máš ty krásné obrazy na stěně. Mám 4letou postiženou dcerku ( autista ) a srnečky se jí moc líbí, tak by jí určitě udělaly radost :) Děkuji za odpověď Iva

  OdpovědětVymazat
 7. Já bych řekla, že je to hodně o motivaci. Když dělám to, co mě baví, tak to prostě dělám i 12 hodin denně. Třeba i v rámci práce. A když to nejde a nechce se mi, tak s tím musím vědomě pracovat. Dám si třeba červený kratom a nakopnu se, abych zlepšila soustředění. Ale tak jako každému funguje něco jiného. Důležité je si uvědomit, že něco odkládám a kašlu na to.

  OdpovědětVymazat

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥