JAK NEZTRATIT MOTIVACI

23. července 2017


Ano. Považuji se za člověka, který má právo na to, aby rozdával rady k tomu, jak neztratit motivaci. I když jsem si za dva a půl roku, co žiji zdravě občas prožila nějaké trable, zdravotní problémy, či další nepříjemnosti, nikdy jsem to nevzdala, jen režim povolila a upravila dle možností. Za poslední zhruba rok se snažím každý den dívat na svět lépe, snažit se pochopit, že život je krásný, jen záleží na našem úhlu pohledu. Snažím se i přes to, když venku prší, když mě něco trápí, nebo mám hodně práce. Vždycky zatnu zuby a řeknu si, že když se na to podívám z té lepší stránky, budu se lépe i cítit. Moje motivace k žití a bytí musí existovat, nebo bych se z toho brzo zbláznila. Jsem člověk, který musí motivaci přímo cítit v sobě a pokud ji zrovna nemám na rozdávání, snažím se ji natankovat zpátky, abych se zase cítila, jako bytost, která žije ráda a ne, protože musí.

Já vím, že bych vám tu dneska mohla dát rady praktické. Udělejte si motivační nástěnku, kupte si motivační knížku. Vy, co chcete zhubnout si na ledničku nalepte nějakou hubeňourku a hlavně si slibte nějakou pořádně drahou odměnu, kterou si dáte, když to dotáhnete do konce. 

Tak to ani náhodou!

Dnešní článek je o tom, co se děje ve vás. Vy tu motivaci musíte objevit v sobě.

Motivaci bych popsala jako takovou malou jiskřičku uvnitř vašeho těla. Já ji třeba většinou cítím na hrudi. Dává vám lepší nadhled na věci a hlavně vám dává sílu za něco bojovat. Zvednout se z vyhřáté postele a jít si zaběhat, protože chcete v létě udělat parádu v plavkách. Dát výpověď v práci, protože nechcete dělat tu, kterou nenávidíte. Učit se, vzdělávat se a trénovat svůj mozek, protože chcete být chytřejší a rozvíjet se. Uvařit si něco zdravého, pak to sníst, protože máte motivaci k tomu, aby jste se cítili zdravě a dobře ve svém těle. Například já mám teď motivaci u psaní tohoto článku. Motivaci v tom, že tento článek třeba někoho nakopne a pomůže mu. Což bych si moc přála. Vlastně tuhle konkrétní jiskřičku mám v sobě pokaždé, když tvořím nějaké čtení pro vás.

Nosit v sobě motivaci je strašně příjemný. Děláte věci, které máte rádi a baví vás to, protože jste motivováni. Nebo děláte věci, které vás nebaví, ale pořád máte energii k tomu, aby jste to nevzdali, protože něčeho chcete dosáhnout. Najednou není problém udělat 30 angličáků na konci tréninku, učit se celou noc, nebo krabičkovat jídlo na tři dny dopředu. Vy totiž něco chcete a jdete si za tím!
Ale co dělat, když ta jiskra v nás vyhasne a my ztratíme touhu po tom cíli, který jsme si určili? Buď nám najednou připadá strašně vzdálený, nebo je najednou zbytečný a vlastně k ničemu. Hledáme sami v sobě různé důvody, proč se na to vykašlat. Vždyť ta cesta k  cíli není vůbec příjemná. Musíme makat, jíst zdravě, přemáhat se, ležet v učení, nebo prostě bojovat za lepší myšlenky. Přitom daleko pohodlnější by bylo se na to vykašlat a za ničím se nehnat. Ptáme se sami sebe, jestli to má vůbec smysl a cenu. No a pokud nemáte svou motivaci alespoň trochu vytrénovanou, většinou si to rozmyslíte, svou jiskřičku motivace uhasíte a "finýto". Jste opět tam, kde jste byli. Bez motivace, zklamaní z toho, že jste to zase nedotáhli tam, kam jste si přáli.


Pokaždé, když budete pochybovat o tom, jestli něco má smysl, uvědomte si, že to děláte pro sebe. Neděláte to pro lidi, který vás v létě uvidí na koupáku. Děláte to pro sebe, aby jste se ve svém těle cítili dobře a neměli ze sebe nepříjemné pocity. Nejde o to dělat práci, kterou nenávidíte. Každé ráno sám sebe ničit už jen pomyšlením, že tam zase musíte. Jde o to udělat ten krok, protože ho děláte pro sebe. Není to o tom podívat se z okna když prší a být tím znechucený. Jde o to, uvědomit si, že se stačí teple obléknout a můžete si užít krásný den i když třeba prší. 
Vždycky to děláš pro sebe. Vždycky to děláš pro svojí duši, tělo, pro svoje já. Tvoje já s tebou bude žít celý život. Dělá ti společnost 24/7 a tvoje tělo je jediný prostor, v kterém budeš muset celý život pobývat. Proto uvědomění si toho, že každý úsměv, každý trénink, každé zdravé jídlo, každá snaha o to zlepšit sebe a svůj život je jen pro tebe. Dárek od tebe pro sebe. Vezmeš sám sebe, přesuneš se z bodu A do bodu B. Posílíš sám sebe a v neposlední řadě, budeš na sebe pyšný a tím pádem se budeš mít více rád.


Motivace je vlastně takový bonus na vašich cestách. Na cestách za vašimi sny a cíli. S ní se vám po té cestě jde krásně, máte sílu, energii a jen tak něco vás nerozhodí. Ale musíte si uvědomit, že ne vždycky bude cestička takhle rovná. Občas na té cestě narazíte na pokácený strom, pěkně silnou bouřku, nebo na něco daleko horšího. Je to život. Jde o to, jak se na té cestě za snem budete chovat. Musíte si uvědomit, že ta cesta je krásná. Je to totiž cesta za tím, co chcete, tak proč si ji neužívat. Jdete vlastně pro něco, co si přejete. Každý krok vás totiž posouvá dál k cíli a každý krok znamená překonání sám sebe. Každý trénink, každé zdravé jídlo, každý úsměv, každá pozitivní myšlenky. To jsou ty kroky, která vás posouvají dál a dál. Pomalu, ale jistě!

Ovšem nesmíme zapomínat, že žijeme život. A žijeme ho ve světě. Svět je plný lidí. Lidí, kteří motivaci ani cíle nemají. A pěkně je závidí. Ano, i tací existují. Určitě jste narazili někdy na člověka, který vám váš cíl rozmlouval. Chtěl vám ho vzít, nebo ho zesměšňoval. I já na takového narazila! A kolikrát! Nejmíň stokrát! Lidi jsou všelijací. Proto je musíte brát s nadhledem a když se na vás snaží vypustit nějaký "jed", neřešte to. To oni mají nějaký problém, to je něco trápí a nejsou natolik v pořádku, aby se s tím srovnali sami v sobě a musí ubližovat lidem kolem nich. Není nic příjemného, když se snažíte zhubnout a vaše okolí do vás ryje, že to nedokážete. Začnete jíst zdravě a okolí do vás rýpe, že je to k ničemu. Chcete dělat práci, která vás baví a lidi kolem vás vám budou tvrdit, že to nejde. Že je normální dělat práci, kterou nenávidíte. Ale vám to je už šumák. Vy si vyslechnete to obrovské trápení, které v sobě ten člověk nese a chce ho na vás poslat ve formě té, že vám znechutí váš cíl, zhluboka se nadechnete a usměje se na něj. Klidně mlčte a jen si přehrávejte myšlenky toho, jak jednou bude koukat, kam jste to dotáhli a uvidíte, že pak bude prosit, aby jste mu poradili jak na to a jak v sobě objevit takovou motivaci. 


Být vděčná je něco co jsem se učila asi nejdéle. Uvědomit si hodnotu všeho co máte. I těch největších maličkostí je někdy opravdu těžké. Aspoň tedy pro mě. Vždycky jsem měla problém s tím, že jsem něčeho chtěla dosáhnout, něco jsem si chtěla koupit, nebo něco dokázat, a když se to stalo, jako by nic. Necítila jsem žádný pocit, jen pusto a prázdno. Jako bych ten cíl spolkla, nebo na něj zapomněla a nebo ho v sobě měla jen pro parádu, abych se při žití nenudila. Bylo to tím, že jsem na sebe byla moc přísná a hned jak jsem něčeho dosáhla, nedokázala jsem si ten moment užít na plno a být vděčná za to co mám. Možná i proto mi vždycky svět ten cíl nějakým způsobem chtěl ukradnout a moji cestičku mi tím pěkně znepříjemňovat. Jakmile jsem se z bodu A dostala do bodu B, jako by bod B zmizel a bod C se posunul zase o jednu sakra dlouhou cestu dál. Dneska už vím, že tohle všechno je nikdy nekončící proces. Proces zlepšování a práce sám na sobě. Práce a úsilí, kterou věnuji sobě a čas, který obětuji jen proto, abych se cítila živá a spokojená. Tím pádem moje jiskřička nikdy nevyhasne. 

Teď ty zapal tu svojí, zavři oči a uvědom si, co už tak strašně dlouho chceš a vzdal si to kvůli lidem, kvůli tomu, že si všechno chtěl moc rychle, nebo sis prostě neužíval svou cestu za svým cílem. Věřím, že každý z vás, kdo tento článek čte, tak na něco takového narazí a uvědomí si. Děkuji za přečtení a snad už víte, jak neztratit motivaci.

13 komentářů

 1. Tak tohle jsem teď vážně potřebovala! Díky moc♥

  OdpovědětVymazat
 2. Petí, moc ti děkuji za tento článek. Strašně jsi mi tím pomohla a namotivovala jsi mě ❤️ Za to ti neskutečně děkuji ❤️

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Petí <3
  Pročítám si tvoje články a sleduji tvoje videa a jen se divím jak někdo dokáže mít v sobě tolik lásky. Já sama sobě nikdy nevěřila že něco dokáži a do teď si to myslím že jsem toho moc v životě nedokázala.
  už asi ppřes rok se snažím jíst zdravě.
  Víš vždy mi kolem lidi řííkali podívej se na sebe chceš za dvacet let mít tu velkou obezitu? nechtěla by jsi ze sebou něco začít dělat? ..
  tak jsem po asi roce ze sebou začala něco dělat ano opravdu jsem si řekla v duchu asi mají pravdu .. bývala jsem taková ta holka které je jedno co snědla a hlavně v kolik a jaký množství to mi bylo jedno .. nikdy mi moc lidí nevěřilo že bych to mohla dokázat ale když jsem si začala úplně všechno odepírat sladký smažený jedla jsem malé porce tak se všichni najednou začli ozývat proč více nejím a že si můžu občas něco dát já to nechápala nejdříve ze mě chtěli mít hubenou a teď? .. teď mi říkají že si tu sladkost můžu dát a ať to tak nepřeháním ... ale říkám si stále nesmím je poslouchat já si chcijít za tím že už nechci být tlustá ale normální holka

  říkají mi vždyť už máš pěknou postavu ale já si stále myslím že to může být lepší
  tou svou dietou mám dole přes
  kilo ale mám problém trochu s pohybem ale ten už se taky teď snaží zařadit, Říkají mi měla by jsi zařadit pohyb a víc se najíst .. ale ty místo toho nejíš a ani proběhnout se nejdeš třeba ..
  A teď když čtu tenhle článek tak mě začal hrozně motivovat je krásné aspoň od některých slyšet taková krásná slova :)

  jsi hrozně úžasný člověk Peťo :) .. <3 ...

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj, vím že to není k tématu, ale chtěla bych se tě zeptat jestli nevíš jak zhubnout tuk na vnitřní straně kolene, jestli to nějak jde nebo jaké cviky na to jsou dobré, moc děkuji za každou radu, mam to už dlouho a dost mě to trápí ale tak trochu jsem se s tím už smířila, ale pokud bys něco věděla tak moc děkuji. Stehna nemám nějak moc tlustá tak trochu ale snažím se v poslední době cvičit.

  OdpovědětVymazat
 5. Když se cítím smutná, vyčerpaná, ztracená, tak si čtu tvé články. Ty mě vždy myšlenkami vrátí zpět k tomu co chci, čeho se nechci vzdát a dodávají mi sílu. Motivace. Děkuju moc Peťo.

  OdpovědětVymazat
 6. Když se cítím smutná, vyčerpaná, ztracená, tak si čtu tvé články. Ty mě vždy myšlenkami vrátí zpět k tomu co chci, čeho se nechci vzdát a dodávají mi sílu. Motivace. Děkuju moc Peťo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se za dvojí stejný text. Sekl se mi mobil.

   Vymazat
 7. Spoustu lidí, které sleduju, teď (během pár dnů) přidali článek/natočili video o motivaci. Je to zvláštní, jak jste se sešli, ale vůbec mi to nevadí, právě naopak! Hodně jsem ji ztrácela a vyhledávala jsem na internetu přesně takovéhle téma. Děkuju za tu myšlenku, že do smrti budeme v našem těle, a proto je potřeba se o sebe starat a netýrat se. To je pro mě z tohohle článku největší motivátor!
  CHEERHOOD

  OdpovědětVymazat
 8. Love your post dear ��
  If you want check out my blog . I write about fashion,beauty and lifestyle . Maybe we can follow each other and be great blogger friends !

  http://herecomesajla.blogspot.ba/

  OdpovědětVymazat
 9. Tvoje články strašně ráda čtu. Jsi pro mě velkou motivací. :)
  http://jennytailor.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Úžasný článek, velké díky za něj! :))

  OdpovědětVymazat
 11. Tak to bylo něco úžasného!
  Čím dál jsem četla, tím víc jsem prožívala pocit, že se mi otevírá obrovská brána možností. Jsi můj člověk. Naprosto. Už nějakou dobu si žiji s tím, že je hlavní dělat to, co mě baví, život si užívat a ne jenom přežívat... ale ti lidi kolem... přijde mi, že v mém okolí nikdo nedokáže myslet pozitivně. A to mě vysiluje, demotivuje mě to.
  Teď už vím, že nejsem jediná s tímto přístupem a ty, Péťo, jsi mi ukázala cestu. A věřím, že po přečtení tohoto článku se už jen tak odradit nenechám a nad tím, co tvrdí ostatní, se jen povznesu a budu pokračovat v cestě za svým cílem.
  DĚKUJI ♥

  OdpovědětVymazat
 12. Moc pekne napsane! ☺ Vyvolava to ve me pocity, opravdu se zamyslet sama nad sebou, nad svou vnitrni motivaci a tim, jak na me pusobi me okoli. Dekuji Ti��

  OdpovědětVymazat

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥