HUBNUTÍ HLAVOU aneb jak hubnout a užívat si to

5. července 2017


Tak s pravdou ven! Kolikrát jste už v zápalu vzteku k sobě a ke svým tukovým zásobám napsali do vyhledávače Google "jak zhubnout". Kolikrát jste zoufale hledali informace o tom, jak nejrychleji shodíte do plavek, jelikož jste to neustále odkládali a najednou "ejhle" a máte na hubnutí maximálně pár dní. Přiznejte se i k tomu, kolikrát jste zoufale brouzdali na netu a přitom jste toužili narazit na nějaký zaručený způsob k dokonalé a vysněné postavě. Věřím, že kdyby se měli přihlásit všichni, koho se tento začátek článku týká, mělo by ruku nahoře 99% z vás. Včetně mě!
Na internetu se o hubnutí dočtete hodně věcí. A není divu. Dnešní svět je hubnutím a fitness tématem doslova posedlý a toho, kdo není #healthy a #fitness by jste hledali jen opravdu stěží. Aneb třikrát hurá, že jsem narazila na kluka, který nemá v hlavě jen kuřecí a osobáček na mrtvolu. :D

Jo, asi by jste přivítali článek o tom, jak si nastavit příjem kalorií, jak si počítat každý gram jídla a jak sakra konečně zhubnout díky kalorickým tabulkám. Dneska se ale nebudeme zabývat těmito informacemi, které si přečtete hned, jak rozkliknete internet. Dneska vám chci hubnutí ukázat z trošku jiného pohledu.
Já už ani nevím, kdy jsem vlastně dospěla k tomu, že budu poslouchat svoje tělo. Ale nejspíš to bylo ve fázi, když jsem hrotila každé sousto jídla, protože jsem si tak strašně přála vyrýsovaný břicho, jako ostatní #instagirls. Paradoxem bylo, že daleko lepšího výsledku jsem dosáhla, až jsem to tolik nehrotila a ve chvíli, kdy pro mě vyrýsovaný pupek nebylo to nejdůležitější v životě. Možná se ptáte proč a nechápete tu souvislost. Ani já to dřív nechápala. Dneska už vím, že v té první fázi jsem se soustředila na jednu konkrétní věc a dělala jsem vše, abych ji dosáhla. Nevnímala jsem svoje potřeby a svoje tělo ignorovala. Šlo mi jen o výsledek. V té druhé fázi jsem dělala vše proto, abych se cítila tak, jak se cítit mám a pak už to šlo samo. Poslouchala jsem svoje tělo, začala jsem vnímat, že si řekne, kdy co potřebuje a od toho se odrazilo i celkové zjevení mého těla v zrcadle. Cítit se fit, znamená být fit.

V dnešním článku bych vám ráda sdělila proč je hubnutí hlavně o tom, co máte v hlavě. Nejde o to, kolik škol máte a jak vám jde učení. Teď jde o to, jak se dokážete se svým tělem skamarádit. Spousta lidí odděluje hlavu od těla. Myslí si, že tělo a hlava jsou dva různé póly. Někdy mají pocit (a ten jsem měla dřív i já), že tělo a hlava jsou ve skutečnosti dva odlišné světy. A že naše tělo dělá něco úplně jiného, než my chceme a vyžadujeme. To je nesmysl!
My jsme jeden celek. Naše tělo je s naší hlavou propojené. Stejně je tomu tak i naopak. Tím logicky vyplývá, že to jaký máme pocit, jaké máme myšlenky, jaké prožíváme emoce, tak od toho se odvíjí i náš fyzický stav těla.

"Já to nezvládnu."
"Já nedokážu zhubnout."
"Já nedokážu zhubnout. Tolikrát jsem to zkoušela a nikdy se mi to nepovedlo."
"Stejně dostanu chuť na čokoládu a vzdám to."
"Nesnáším svoje tělo."
"Proč jsou všichni hubený a já tak tlustá?"
"Nemám silnou vůli."
"Je to strašně těžký."
"Kašlu na to, stejně to nemá smysl."


Tři, dva, jedna, teď! Právě jsem odstranila všechny tyto věty a věty podobné z vašich hlav a dostáváme se do bodu, kdy vám vysvětlím proč je tak strašně zbytečný a nevýhodný je v sobě nosit. Vy jim totiž uvěříte. Uvěříte jim víc, než chcete a může se stát, že jim dokonce propadnete a nějaká z těchto vět, kterou sami sobě budete tvrdit, vám vezme vaši energii a motivaci se sebou a svým životním stylem něco udělat. Žijete teď a tady. Máte možnost rozhodovat, co se ve vašich hlavách děje. Stejně tak máte možnost ovlivňovat, co se bude dít s vaším tělem. Pokud si budete tvrdit, jak něco nezvládnete, bude tomu tak. Stane se to skutečností a realitou. Stane se to nepříjemným vnitřním střepem, kterým akorát posílíte sebe nenávist a oddálíte díky němu výsledky, na které byste s přehledem měli. To máte stejný, jako když se ráno probudíte a venku je šedo a zamračeně. Když si řeknete, že je nechutně a bude to na nic den, právě kvůli počasí, stane se tomu tak. Celý den se budete mračit a když budete mít náhodou příležitost se usmát, vzpomenete si na ten ranní pohled z okna a rázem úsměv z vaší tváře zmizí. Přitom by stačila teplá bunda, pro jistotu deštník do kabelky a počasí/nepočasí, byl by to další parádní den se sluníčkem v duši. Stejně je tomu tak u hubnutí. Pokud jdete do proměny s tím, že to zase nezvládnete, že nemáte vůli a že to stejně vzdáte, stane se to. Dřív, než si stačíte na nový režim zvyknout.
Přitom by jen stačilo podpořit sám sebe. Říct si pravý opak a ujistit svůj celek hlavy a těla, že na to máte!

Psychická pohoda a pozitivní přístup při hubnutí s sebou nese jen benefity a celý proces zpříjemňují. Pokud se budete chválit, budete si vděčný za to, co pro sebe děláte, budete rázem smíření s tím, že občas odmítnete čokošku a půjdete si raději zaběhat. Protože si uvědomíte, že veškerou energii a veškerou píli, kterou do toho dáte, tak se odrazí na vás. Neděláte to pro nikoho jiného. Všechno, co do toho dáte a vložíte, to se vám taky vrátí. Jen musíte vydržet a celý proces si zpříjemňovat a soustředit se na to, jak se cítíte.
Nebudu vám tu říkat, kolik kalorií jíst. Chci vám jenom dnešním článkem dodat energii a sílu k vašemu procesu a dokázat vám, že když si uvědomíte propojení vaší hlavy a těla, dostanete se daleko dál. Rázem budete vědět kolik toho sníst a kdy si dát trénink, protože budete vědět, kdy jste sytí a kdy už jíte moc. Najednou si uvědomíte, že raději cvičíte večer, než ráno. Někdy si uvědomíte, že stačilo a že prostě musíte jít s kamarádkou na kafíčko a dortík, aby jste si od režimu odpočinuli. A občas se stane, že vynecháte trénink, protože jste unavení. A spoustu dalších maličkostí, které ale vašemu tělu a celkovému pocitu prospějí a budete si celé hubnutí užívat. Vaše tělo je to jediný s čím musíte žít celý život. A hubnutí není nic, proč by jste se měli cítit nepříjemně, trpět a ubližovat si. Je to jen o tom, že chcete něčeho dosáhnout, překonávat se a cítit se ve svém těle příjemně. A celá ta cesta k hubnutí nemusí být peklo. Stačí poslouchat své tělo, dělat vše podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a já věřím, že dojdete daleko dál, než kdyby jste kašlali na svoje pocity, nebavilo vás to a jen by jste hrotili zbytečnosti. Podpořte sami sebe a dejte vašemu celku to, co potřebuje a uvidíte, že se brzy dočkáte vytoužené postavy. 

6 komentářů

 1. Moc krásne napísané 🙂 ja sa k chudnutiu prekonávám nekonečne dlho. Avšak teraz mám dve dovolenky po sebe pred sebou na odpočinok, tak potom sa do toho vrhnem s čistou hlavou 😃 prajem veľa úspechov a krásne leto Peti! ❤

  OdpovědětVymazat
 2. Ty to vždy umíš ze sebe tak krásně vypsat ❤ Dneska jsem si uvědomyla, že lidi neřeším a nekoukám po nich jak na mě koukají. Měla jsem plavky a na tom jen delší tílko s velkým výstřihem v rukávu. Dřive se to nosilo hodně. A vím, že kdybych se ohla leze mi vše, zadek, břicho a tak dále. Ale neřešila jsem to a bylo mi fajn. Byla jsem v tom ve 3 krámech a všechny takzvaně u "zadku". A nikdy jsem se necítila lépe. Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
 3. Úžasný článek, hrozně hezky se četl, já už hrozně dlouhou dobu plánuji napsat článek na toto téma, ale stále dávám přednosti jiným článkům :D tak třeba do budoucna se zadaří :)

  OdpovědětVymazat
 4. Péťo, všechny tyhle články (poslední 3) o pochodech v hlavě a myšlení jsou senzační :-). Mě to vždycky strašně nakopne. To člověk má pak chuť se jít jen tak projít a užívat si přírodu.

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj Peti, krasne napsane. Muj nejvetsi problem je asi v tom, ze na sebe neumim byt hodna. Pokud si naplanuju ze budu cvicit a treba to nestihnu, mam z toho pak hrozne vycitky. Ale diky Tobe jsem si uvedomila ze takhle to byt nema! A snazim se to zmenit :) Objevila jsem Tvuj blog nedavno a uz mam prectene vsechny clanky :) Taky cvicim podle Tvych videi, sice je to makacka ale ten pocit po odcviceni stoji za to :D. Omlouvam se ze jsem napsala takovou slohovku ale hlavni vec co jsem chtela napsat, je DEKUJU. Urcite pokracuj v tom, co delas. Jsi nejvetsi inspirace! <3

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj, já mám největší problém s motivací, vždycky než se dokopu k tomu abych cvičila nebo najela na zdraví jídelníček :-)

  OdpovědětVymazat

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥