ČTYŘI DOHODY : Važte slova

19. listopadu 2016


Dneska je na řadě článek na který jsem si chtěla udělat fakt čas, sednout si k němu a dát si na něm opravdu záležet. Né, že by to tak nebylo s článkama i normálně, ale hned jak jsem ráno koukla z okna, viděla jsem venku to šedo a déšť, řekla jsem si, že dnešní téma článku je na tento den, jako dělaný. Další důvod je ten, že mám v hlavě tolik myšlenek, dojmů a pocitů a musím to vyventilovat ven a vypsat si to z hlavy přímo sem na blog, abych si trošku dokázala urovnat myšlení. Hodněkrát jsem zmiňovala v předchozích článcích, že čtu. A že čtu knížku "Čtyři dohody". A jelikož mi tato kniha opravdu hodně dala, chci se o to s Vámi podělit. O moje aktuální smýšlení a názor na ni. 
Abych to tak nějak uvedla na pravou míru. A zhruba Vás jen upozornila v jakém duchu se bude tento článek táhnout a o čem kniha je ... v jednoduchosti řečeno ... jde o srovnání myšlenek, uvědomění si spousty věcí a tím pádem by měl následovat lepší přístup k životu a k sobě samotným. Knížka má sice nějakých 150 stran, ale v každé větě je hluboká myšlenka a jelikož já to chci všechno dát do čtyř článků, upozorňuji proto, že každý z nich bude hodně obsáhlý. Později pochopíte, proč zrovna čtyři. Moc si přeju, aby Vám články předaly moji energii, kterou díky této knize mám.
Nechci se moc soustředit na úvod knížky, jen chci zmínit proč se knížka vlastně jmenuje, tak jak se jmenuje. Jde vlastně o čtyři dohody, které když přijmeme, vytvoříme si dostatek osobní síly, abychom změnili naše dohody, které jsme si třeba nevědomky sami v hlavě vybudovaly a často nám hodně ubližují. 

První dohoda, o kterou se v dnešním článku chci zajímat je vážení si slov. Tohle je bohužel něco, co v dnešní době nedělá skoro nikdo. Tahle dohoda vlastně jedná o tom, že bychom měli říkat pouze to, co si opravdu myslíme. Přestat neustále řešit ostatní, nemluvit za jejich zády a slova používat k šíření pravdy a lásky. Víte, jak by na světě bylo krásně, kdyby lidé opravdu vážili slov? 
Jenže to by se každej nesměl tolik soustředit na ostatní, neustále je odsuzovat, pomlouvat ... jací jsou, jací nejsou a měl by začít tuhle myšlenku řešit sám u sebe. V knížce je proto i zmíněno, že právě tahle první dohoda je nejdůležitější a proto ji je nejtěžší dodržovat. 


Možná se Vám začíná zdát dnešní článek malinko zvláštní, možná i divnej, ale já bych chtěla, aby jste ho dočetli do konce a na závěr se zamysleli nad tím, jak obrovskou sílu má slovo. To, co zrovna cítíme, jak se máme, jaké máme myšlenky v hlavě, pocity v srdci, sny a kdo jsme. To všechno vyjadřujeme pomocí slov. Slovem dokážeme vytvořit krásu kolem sebe, nebo naopak všechno zničit a někomu ublížit. V knížce se mi líbí jedno přirovnání, na kterém je opravdu hodně pravdy. 

"Lidé slovo používají jako černí mágové a bezmyšlenkovitě se navzájem zaklínají. Každý člověk je kouzelníkem, svým slovem může někoho začarovat, nebo osvobodit."

Kolikrát Vám někdo řekl něco, co Vás urazilo, naštvalo, rozbrečelo a Vy jste si to pak hrozně dlouhou dobu brali k srdci, nebo dokonce ještě berete. Když to převedu teď do nějaké reálné situace, abychom se lépe pochopili a aby se to přeci jenom týkalo tak trochu i téma mého blogu. Třeba tenkrát v době, když jsem se cítila skvěle, jídlo jsem neřešila a byla jsem prostě zdravá a se sebou spokojená. Tenkrát stačilo jen to, aby mi někdo řekl, že jsem oplácaná a že nejsem hubená a spustilo to tolik let poruch příjmu potravy, kdy jsem si v těch nejtěžších chvílích vzpomněla právě na tu větu. Jedna blbá věta od někoho a tak moc dokáže ublížit. A tohle je příklad z milionu dalších vět od někoho, které ovlivnili můj pohled na sebe samou, na svoje tělo a na to, že jsem se dřív opravdu neměla ráda. Pár z nich jsem měla ještě do nedávna hodně zaryté pod kůží a to i když to ten člověk třeba ani tak vážně nemyslel a rozhodně mi tím nechtěl tolik ublížit. Kdybych měla konkrétně jmenovat věty, které si pamatuji dodnes jsou to asi : "Péťo, ty jsi docela akorát, ale máš velký stehna, co?", "Na Tobě není ani vidět, že cvičíš.", "Znám taky jednu slečnu, co tak moc cvičí jako ty, ale ona má hezkou postavu.", "Kdybys víc makala, měla bys konečně výsledky." a dalších spousty a spousty dalších vět z kterých jsem se občas dokázala úplně sesypat, rozbrečet a vzaly mi všechnu mojí sílu a motivaci. O anonymních komentářích ani nemluvě.A to samé, když se podíváme až do úplného začátku našeho života. Vždyť celé naše dětství nám naši rodiče, sourozenci, učitelé ve školách i kamarádi, tvrdí jací jsme a jací nejsme. Tyto osoby na nás v době, kdy jsme potřebovali slyšet nejvíc vlídných slov, byli občas dost drsní a občas nás zakleli slovem a provází nás to až do teď. Ve škole někoho z Vás mohli šikanovat a týrat ho pomocí slov a s Vámi se to táhne až do dnes, učitelé Vám do hlavy pořád cpali, jak jste na nic třída, že to nikam nedotáhnete, sourozenci mohli tvrdit pořád dokola, že jsou lepší než Vy a že je mají rodiče raději než Vás, a rodiče Vám mohli tvrdit, že nejste třeba dost dobrý v něčem, co milujete a Vy jste to právě proto vzdali.
A pokud slovům, které tenkrát někdo vypustil z úst věnujeme pozornost, můžou nás opravdu změnit a to jak k horšímu, tak k lepšímu.
A pak tu máme samozřejmě i vlídné slovo. Slovo, které Vás dokáže pohladit, zahřát na duši a které Vám na tváři vykouzlí úsměv.
Ale všechno je to slovo, které má obrovskou sílu občas hodně změnit Váš názor a postoj.

Jenže, jak jsem psala na začátku. Člověk musí začít sám u sebe. Vážit slovem v jednoduchosti znamená : nepoužívat je proti sobě. My totiž slova většinou používáme ke šíření našeho negativismu. Stěžujeme si, litujeme se, žárlíme, zlobíme se, nenávidíme. A to všechno ventilujeme ven z naší hlavy pomocí slov. Zneužíváme bezmyšlenkovitě slova a tím se sami taháme dolů a udržujeme se ve strachu. 
Samozřejmě, tohle nemá být článek plný negativních vět a myšlenek. Jen chci říct, že když Vám někdo řekne něco špatného, nějakým způsobem Vám ublíží a může to být klidně i člověk, který nás miluje, on o tom neví. Neví, co slovo dokáže způsobit, neví co tím činí a proto jim to musíme prominout. Pro ně to může být jen projevení hněvu, bezmyšlenkovité plácnutí do větru, nebo prostě dřív mluví, než myslí. Kolikrát se Vám stalo, že byla například nějaká událost, nebo jste prostě jen tak šli do práce, či školy a měli jste chuť se dát do kupy, hezky se obléci, učesat, namalovat ... a než jste vyšli sebevědomě a šťastně ze dveří, někdo z rodiny prohlásil : "Bože, co to máš na sobě?" A nebo jste třeba došli na tu akci, do tý práce, na tu schůzku a Vaše kamarádka Vám řekla : "Musím říct, že v tomhle oblečení ti to nesluší, vypadáš tlustě." Možná Vás kamarádka chtěla jen ranit, protože třeba zrovna ji někdo ten den taky ranil a chtěla to někomu oplatit. To Vy ale neřešíte a automaticky se cítíte hrozně. Klidně celej den. A z Vašeho sebevědomí s kterým jste ráno vycházeli z bytu se stává sebevědomí pod bodem mrazu.

A kolikrát právě já, my a Vy ... kolikrát jsme právě my někoho začarovali naším slovem. Kolikrát jsme dokonce někoho pomlouvali, což je nejhorší možnou variantou nevážení si slov. Bohužel pomlouvání je aktuálně normální způsob komunikace a pomlouvá vážně každý. Mluvit o jiných lidech za jejich zády a mluvit o nich dokonce, aniž bychom je znali. Ale nám to dělá dobře. Máme rádi, když se cejtí někdo stejně špatně jako my, sdílí s námi názory a i když je to smutné, sbližuje nás to. Přitom pomluvy fungují hodně silně a hodně silně ovlivňují i naše myšlení. Kdybych to opět měla přirovnat k nějaké reálné situaci na které bych Vám ukázala, jak moc silné pomluvy jsou. 
Ukážu to například na dnešním trendu Instagramu. Máte rádi například někoho právě z Instagramu, sledujete jeho příspěvky, ten člověk Vás baví a Vy si říkáte, že je to určitě sympatická osoba, kterou byste rádi poznali. No a dejme tomu, Vaše kamarád/ka se s tím člověkem někde seznámí, nebo se už znají a Vy se o této osobě zmíníte. V tu ránu on/a ji o tém osobě začne blábolit : "Ježiš, to je takovej debil, nejvíc namyšlenej člověk, nechápu, jak se Ti může zdát sympatickej." Tím pádem Vám přepne v hlavě a Vaše myšlení o tomto člověku se změní. Ale třeba kamarád/ka cítila vztek, závist, co já vím. Nevíte, co ji/ho k tomuto názoru motivovalo. Pak jste například na nějaké akci, toho člověka tam náhodou potkáte. Jenže do Vás už se zapsala pomluva, kterou jste o něm slyšeli a hned na něj koukáte jinak, než kdyby jste ho potkali před tím. Ale Vy se s ním třeba dáte do řeči a zjistíte, že Vaše kamarádka nebo kamarád neměli pravdu. Jenže my jsme už předtím mohli například všem v okolí tvrdit, že jsme slyšeli, že tento člověk je takový a makový, jako jsme slyšeli tenkrát my. A pomluvy jsem šířili dál a dál, aniž bysme toho člověka znali.


Tak abych to už nějak ukončila ... přeci jenom ... dnešní článek zvládnou dočíst do konce asi jen lidi, kteří nemají strach a divné pocity z dlouhých článků. Roky a roky nás lidé pomlouvali a začarovávali pomocí jejich slov, ale bohužel my jsme dělali to samé sami sobě. My k sobě mluvíme neustále, každý den. A většinou si říkáme : "Ty zas vypadáš.", "Ta tvoje hrozná postava, musíš zhubnout.", "Ty to nedokážeš.", "Nestojíš za nic." Je jedno, jestli nám tohle tvrdí naše okolí, nebo my sami, tak i tak se nám to dostane pod kůži. Když začneme vážit slov, dokážeme k sobě najít lepší zacházení a potom i lepší zacházení s okolím. Kolikrát jste řekli něco špatného o člověku, kterého máte rádi, jen abyste získali podporu druhých? Tuším, že hodně krát.
A když nebudeme zneužívat slova, vyrobíme si takovou naší imunitu, proti nevážení slov ostatních. Když sami k sobě budeme vážit slov, budeme vyrovnaní a klidní a jen tak nějaká urážka, nebo jed od někoho jiného, nás nerozhodí. 

A proto zkuste mluvit sami k sobě a k lidem kolem sebe s větší láskou a uvědomte si, co dokáže způsobit Vaše slovo. Může začarovat, nebo osvobodit. 


9 komentářů

 1. To je moc krásný článek :) O Čtyři dohody se taky zajímám, sice jsem knihu ještě nečetla, ale chystám se! :D Nedávno jsem se s rodinou koukla na divadelní představení, kde o tom vypráví Jaroslav Dušek a upřímně je to fakt dokonalý - všechno krásně vysvětlí a je to jak dojemný, tak i vtipný. Pokud chceš, můžeš se na to kouknout na YouTube, je tam celý záznam a podle mě to za to fakt stojí, i když je kvalita obrazu trochu horší :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě za to stojí. :) Divadelní představení jsem viděla online a 4.prosince na něj dokonce jdu. Jupí.

   Smazat
  2. Ten Dušek se dá případně i stáhnout z Ulozto v dobré kvalitě. :) Taky se mi to moc líbilo!

   Smazat
 2. Krásný článek, ty tvoje čtu vždycky do konce! :) A máš naprostou pravdu. Lidem, kteří si to přečtou to určitě otevře oči, stejně jako mně. Píšeš opravdu zajímavé články a já ti za to moc děkuji. Jsi fajn holka! :)))

  OdpovědětSmazat
 3. Moc pěkný článek.. čtyři dohody jsem také četla a musím říct, že mi moc pomohly.

  OdpovědětSmazat
 4. Peti, toto je neskutočný článok, ako prvý som si išla prečítať tvoj najnovší článok " maj se rád, je to to najviac" lebo také slová práve potrebujem,ale predsa som si ešte klikla na tento článok a zostala som obarená ! Ďakujem ! Ešte viac si ma utvrdila v tom o čo sa už dlhú dobu pokúšam.. myslieť optimisticky( určite vieš aké je to ťažké) a VÁŽIŤ slová. Toľko krát už idem niečo povedať, ale zahrayznem si do jazyka, lebo si uvedomím že situáciu len zhorším a dotyčnému len viac ublížim.. A vieš čo ? čím ďalej je to ľahšie, a dokážem priať iným šťastie :) ešte raz ďakujemm :* a ani nevieš ako som sa našla v tej situácii keď sa ráno vyparadím a potom ma mamča sprde... je to teda odporný pocit ! :/ Ale aspoň viem že ho občas nezažívam sama a budem sa to snažiť brať optimisticky a nezničiť si celý deň ! Prosím pokračuj s takými to článkami a aj tými o cvičení lebo si tou najväčšou motiváciou akú si človek môže priať ! :D

  OdpovědětSmazat
 5. Ahojky Peťo :)
  Koukam, ze mas tu knizku fakt rada, a tak bych ti chtela dat takovej typ. Jde o predstaveni ctyri dohody a pata dohoda. Ja byla na pate dohode Jaroslava Duska v Klubu Lavka a stejne jako jsem se casto smala, tak jsem se i casto zamyslela, ze jsem ho malem prestala vnimat :D.. Je to neco jineho nez knizka, ale muzu vrele doporucit! Myslim, ze by se ti to mohlo libit :)

  OdpovědětSmazat
 6. MOC hezky psané, hlavně ať 4 dohody dodržují co nejvíce lidí :)!!! Ať se na tom světě máme krásně. Je potřeba si to neustále připomínat!

  OdpovědětSmazat
 7. Krásný a pravdivý článek<3 Děkuju, že píšeš.

  OdpovědětSmazat

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥